• Dolar Alış 5.7077TL
  • Dolar Satış 5.6849TL
  • Euro Alış 6.3054TL
  • Euro Satış 6.2803TL
data-ad-format="rectangle"
data-ad-format="rectangle"

Mustafa Kemal Atatürk ve Tekirdağ – Yeni Türk Harfleri Üstüne

Mustafa Kemal Atatürk, Tekirdağ ve 23 Ağustos 1928 yeni Türk harfleri üzerine Anadolu Ajansı Muhabirine verilen YENİ TÜRK HARFLERİ ÜSTÜNE verilen demeç. YAZI DEVRİMİNİN ÖYKÜSÜ, SAMİ N. ÖZERDİM, CUMHURİYET, AĞUSTOS – 1988, S. 59-60

263 Görüntüleme
data-ad-format="rectangle"

YENİ TÜRK HARFLERİ ÜSTÜNE

M. KEMAL ATATÜRK

Tekirdağ, 23 Ağustos 1928, Anadolu Ajansı Muhabirine

İlk tümen komutanı olduğum Tekirdağ’ı da 14 yıl sonra ziyaret edebildim. Bundan çok memnun ve mutluyum. Ancak, daha çok memnun ve mutlu olduğum nokta şudur: Tekirdağlı vatandaşlarım daha şimdiden yeni Türk harflerini yazıp okumayı hemen öğrenmişlerdir diyebilirim. Memurların hepsini kendim sınav yaptım. Sokaklarda ve dükkanlarda halk ile görüştük. Arap harfiyle hiç yazmak okumak bilmeyenlerin Türk harflerine hemen alıştıklarını gördüm. Şimdilik ortada yetkili makamların onayından geçmiş bir kılavuz olmadan, henüz okul öğretmenleri gösterme işine geçmeden, yüce Türk milletinin hayırlı olduğuna inandığı bu yazı sorununda bu kadar yüksek şuur ve kavrayış ve özellikle çabukluk göstermekte olduğunu görmek, benim için cidden büyük, çok büyük mutluluktur.

 

Bu konu, mutlaka yabancılar için şaşırma nedeni olacaktır.

 

Az zaman sonra, yeni Türk harfleriyle, gözler kamaştırıcı Türk manevî yükselişinin ulaşabileceği gücün ve saygınlığın uluslar arası seviyesini gözlerimi kapayarak şimdiden o kadar parlak görüyorum ki, bu görüntü beni kendimden geçiriyor.

 

Ben yalnız bugün Tekirdağlılar da sezdiğim ruhsal ve duygusal durumlara, yalnız buna da dayanarak kesin olarak bildirebilirim ki, bütün Türk milleti, bu konuda benim gördüğümü, benim duyduğumu aynen görmekte ve duymaktadır. Bu kadar hassas ve anlayışlı olan Türk milleti kendisinin refahına, yükselmesine binlerce yıldan beri engel olmakta olduğunu, artık ayırdığı bütün maddî ve manevî engelleri yıkacak, parça parça ederek ortadan kaldıracaktır. Bunda artık kuşkuya yer yoktur. Beynini, vicdanını bu kadar kesin kararlılıkla temizlemeye karar vermiş olan büyük milletimin geleceğini düşünmek hiç de güç değildir.

YAZI DEVRİMİNİN ÖYKÜSÜ, SAMİ N. ÖZERDİM, CUMHURİYET, AĞUSTOS – 1988, S. 59-60

Yorum Yap

Yorumlar

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN