• Dolar Alış 5.7416TL
  • Dolar Satış 5.7187TL
  • Euro Alış 6.3247TL
  • Euro Satış 6.2994TL
data-ad-format="rectangle"
data-ad-format="rectangle"

Meğerse sahildeki heykeller…

2.096 Görüntüleme
data-ad-format="rectangle"

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin üzerinden 1.5 ay geçmesinden sonra internet sitesinde yayınlanan 2018 yılı Faaliyet Raporunda yer alan IV. BİSANTHE ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU kapsamında yapılan heykellerin açıklamalarına yer verildi.

Vatandaşlar tarafından geçtiğimiz 5 yılda sürekli eleştirilen Eski Süleymanpaşa Belediye Başkanı Eşkinat’ın göreve geldiği yıl başlattığı ve 2018 yılında 4. gerçekleştirilen BİSANTHE ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU‘nu sonucu ortaya çıkan heykellerde seçim sürecinde çokça eleştirilmişti.

Sosyal medya hesaplarımıza ulaşan bir vatandaşımız heykellerin rahip ve tanrılar ile alakalı olduğunu iddia etti. İddiasına kanıt olarak Süleymanpaşa Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan 2018 yılı Faaliyet Raporu’nu gösterdi.

Suleymanpasa Belediyesi 2018 154 1

İŞTE O AÇIKLAMALAR!

Süleymanpaşa Belediyesi’nin internet sitesinde halka açık olarak yayınlanan Faaliyet Raporları sayfasında yer alan 2018 Yılı Faaliyet Raporu‘nun 152. sayfasında IV. BİSANTHE ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU kapsamında yapılan heykellerin açıklamaları aşağıdaki şekilde olduğu gözükmektedir.

ESER ADI : BİR BAKÜS RAHİBİNİN BAŞKALAŞIMI
SANATÇI : FRANCO DAGA
ÜLKE : İTALYA
Sanatçı Eserinde tarih boyunca insan ve üzüm ilişkisinin bir yorumu olarak değerlendirmiş. Mitolojide asma ağaçlarından sorumlu olan Baküs rahiplerinden biri (Bacchant), bu metaformozda asma ağacına dönüşmektedir.

ESER ADI :BAKÜS
SANATÇI :SNEJANA SİMEONORA
ÜLKE :BULGARİSTAN
Heykelin baş kısmında üzüm motifleri ve şarap tanrısının rünik yazısı bulunmaktadır. Saç bukleleri ve sakal eklenerek zarafeti arttırılmıştır.

VATANDAŞ TEPKİLİ!

Editörlerimize ulaşan iddia sahibi Süleymanpaşa’lı vatandaşımız duruma tepkisinde ise Mübarek Ramazan ayında çoğunluğu müslüman ülkemizde ve şehrimizde bu tür heykellerin yer almasından üzüntü duyduğunu, şehrimizin tarihe iz bırakmış kişilerin heykellerinin yerine bu tür heykellerin yapılmasından üzüntü duyduğunu dile getirdi.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN