• Dolar Alış 5.7855TL
 • Dolar Satış 5.7624TL
 • Euro Alış 6.3796TL
 • Euro Satış 6.3542TL
data-ad-format="rectangle"
data-ad-format="rectangle"

Halk Yeni Müfredatta Atatürk’e Daha Fazla Yer Verilmesini İstiyor

Halk Yeni Müfredatta Atatürk’e Daha Fazla Yer Verilmesini İstiyor. Hazırlık sürecinde olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni müfredat için halk ne diyor? Yeni müfredat için en çok hangi başlıklar öneri ve şikayet alıyor.

267 Görüntüleme
Halk Yeni Müfredatta Atatürk'e Daha Fazla Yer Verilmesini İstiyor
data-ad-format="rectangle"

MEB’e Yeni Müfredat İçin 184 Bin Öneri: En Fazla Talep Atatürk’e Daha Fazla Yer Verilmesi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 13 Ocak’ta yeni müfredat taslağını açıklamış, bir ay boyunca öğretmen, veli, sivil toplum kurumlarının kritik ve önerileri için askıda kaldıktan sonrasında son halinin verileceğini söylemişti. Görüş ve öneriye sunulan 52 derse ilişkin askı süreci sona erdi. Bu süre zarfında Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesine 175 bin 342 yorum geldi. Ek olarak bakanlığın kurumsal e-posta adreslerine 8 bin 700 görüş iletildi. En fazla görüş, Atatürk‘e daha fazla yer verilmesi yönünde oldu. – Halk Yeni Müfredatta Atatürk’e Daha Fazla Yer Verilmesini İstiyor

İşte 175 bin 342 görüş, öneri, şikâyet ve talebin eğitim kademeleri ve derslere dağılımından öne çıkan başlıklar…

İlkokuldaki 11 ders için toplam 33 bin 648 görüş iletildi. 7 bin 882 görüşle insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi ilk sırada yer aldı.

Halk'ın MEB'e Yeni İlkokul Müfredatı İçin Önerisi MEB Yeni Mufredat Oneri  lkokul
Bunu 5 bin 76 iletiyle Türkçe, 3 bin 621 iletiyle görsel sanatlar, 3 bin 579 görüşle hayat bilgisi, 3 bin 21 iletiyle fen bilimleri, 2 bin 863 iletiyle matematik takip etti.

Ortaokul kademesinde 47 bin 536 görüş iletildi. Atatürk kazanımlarının azaltıldığı T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi 12 bin 799 görüş ve öneriyle ilk sıraya yerleşti.

Halk'ın MEB'e Yeni Ortaokul Müfredatı İçin Önerisi MEB Yeni Mufredat Oneri Ortaokul
Tarihi ve Atatürkçülük dersine yapılan görüşlerin tamamına yakını, derste Atatürk’e daha çok yer verilmesi konusunda oldu. Bazı önerilerde ise Atatürk ve İsmet İnönü ile ilgili konuların azaltılması eleştirildi.
8 bin 67 öneriyle sosyal bilgiler, 4 bin 553 öneriyle fen bilimleri, 3 bin 477 öneriyle görsel sanatlar dersi en çok görüş bildirilen dersler oldu.
730 görüşle en az öneri imam hatip ortaokulu Temel Dini Bilgiler dersine geldi.

Lisede okutulacak 25 ders için 94 bin 158 görüş iletildi. En çok öneri ve şikâyet 41 bin 10 iletiyle tarih dersine yapıldı.

Halk'ın MEB'e Yeni Lise Müfredatı İçin Önerisi MEB Yeni Mufredat Oneri Lisel
2. Dünya Savaşı incelenirken İnönü’nün çıkarıldığı çağdaş Türk ve dünya tarihi dersiyle ilgili de 1674 görüş geldi. Tarihi, 15 bin 743 öneriyle fizik, 9 bin 958 öneriyle evrim teorisinin çıkarıldığı biyoloji ve 4 bin 467 öneriyle felsefe dersi takip etti.

Yeni felsefe dersi müfredat taslağında Pisagor, Foucault, Marx, Adorno gibi filozoflara yer verilmemesi eleştirilmişti.

Yeni felsefe dersi müfredat taslağında Pisagor, Foucault, Marx, Adorno gibi filozoflara yer verilmemesine eleştiri Yeni m fredat tasla  nda filozoflara yer verilmemesi
Burada bir parantez açalım; Eğitimci, yazar ve felsefe öğretmeni Şahin Aybek, yeni felsefe dersi müfredatına ilişkin eleştirilerini hazırlayan bir metin paylaşmış, felsefe dersi müfredatına ilişkin eleştiri metninde dünyaya yön veren filozoflardan Karl Marx, Jean Paul Sartre ve Albert Camus gibi çok sayıda dünyayı derinden sarsan filozoflara yer verilmediğini kaydetmişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Evrim Teorisi Hakkında Sorulan Soruya Verdiği Yanıt

Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz'ın Evrim Teorisi hakkında soruya verdiği cevap Milli E itim Bakan  ismet Y lmaz Evrim Teorisi hakk nda
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ‘Evrim’ hakkında gelen bir soruya ‘İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. İlim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. Diğeri de ilim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır ayrı bir tartışma gerektiriyor’ şeklinde yanıt vermişti.

Biyoloji dersine 9 bin 958 görüş ve şikâyet geldi. Bu derse yapılan önerilerin tamamına yakını evrim teorisinin tekrar ders kitabında yer alması şeklinde oldu.

Halk evrim teorisinin yeni müfredatta'da yer almasın istiyor Halk evrim teorisinin ders kitab nda yer almas n  istiyor
Halk evrim teorisinin tekrar ders kitabında yer almasını istiyor.

KAYNAK: https://onedio.com/haber/meb-e-yeni-mufredat-icin-184-bin-oneri-en-fazla-talep-ataturk-e-daha-fazla-yer-verilmesi-755925

Yorum Yap

Yorumlar

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN