DOLAR 14,1029 0.07%
EURO 15,6876 -0.33%
ALTIN 875,170,35
BITCOIN 614953-2,57%
Tekirdağ

PARÇALI BULUTLU

19:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Çalışmak ve yaşamak için en ideal’ 4’üncü kent Tekirdağ

ABONE OL
16 Ekim 2016 22:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra €˜Çalışmak ve yaşamak için en ideal’ 4. kent Tekirdağ

Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre Tekirdağ; İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Çalışmak ve Yaşamak için En İdeal Kent’ sıralamasında 4’üncü oldu. Ticaret, Üretim, Yaşanabilirlik, Erişilebilirlik gibi başlıklar altındaki 94 kritere göre elde edilen konumu yorumlayan Tekirdağ TSO Yön. Kur. Başkanı ve TOBB Yön. Kur. Üyesi Cengiz Günay, bu potansiyeli kullanmak adına şehrin tüm kanaat önderlerini güç birliğine davet etti.   

 

Dünyanın önde gelen iş ve ekonomi dergilerinden Forbes’un Türkiye bürosu, €˜Çalışmak ve Yaşamak için En İdeal Kent’ başlığı altında yaptığı çalışma ile Türkiye’nin 81 vilayetini, alınan puanlara göre sıraladı. Buna göre 81. Sırada Muş yer alırken 1., 2. ve 3. olarak sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir yer aldı. Derginin araştırmasına göre Tekirdağ, İzmir’den sonra çalışmak ve yaşamak için en ideal 4. kent oldu. Sihirli bir değnek değmiş gibi 2015 yılının 9’uncusu olan Tekirdağ, bu sene 5 sıra birden kazandı ve 4 ana kategorinin üçünde yükselmeyi başardı. Özellikle yaşanabilirlik endeksinde 27 sıra sıçradı.

Araştırma, 94 başlıktaki veri setine göre hazırlandı. Oluşan veri seti 4 ana kategoriden oluşuyor: Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka Becerisi ve Yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli, Erişilebilirlik.

Konu ile ilgili görüşlerini ifade eden Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ’ın bu konumu fazlasıyla hak ettiğini dile getirirken şu ifadelerde bulundu; ”İstanbul gibi büyük bir metropolün komşusu olarak, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan yolların kavşak noktasında yer alan, 134 kilometrelik sahilinde ülkemizin önemli limanlarını barındıran Tekirdağ, ticaret ve sanayi potansiyeli açısından eşsiz bir konuma sahip. Tekirdağ, üretim avantajının yanı sıra ülkemiz ihracatında en büyük paya sahip Avrupa ülkelerine olan yakınlığı ile navlun maliyetleri açısından sanayiciye büyük avantajlar sunmakta. Eğitim oranı olarak Türkiye ortalamasının hayli üzerinde yer alan Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi de nitelikli iş gücü kaynağı olarak sanayiciye önemli artılar sağlamakta.

Tekirdağ’ın bu potansiyelini hayata geçirmek üzere vakit kaybedilmemesi gerektiğinin altını çizen Cengiz Günay şöyle devam etti; Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Tekirdağ’ın sahip olduğu bu müthiş avantajı yine Tekirdağ’ın tüccar ve sanayicileri, şehrimizin sakinleri için kullanmak adına çok çeşitli projeler geliştirip uyguluyoruz. Süleymanpaşa’ya da Çorlu ve Çerkezköy’deki benzerleri gibi bir Organize Sanayi Bölgesi kazandırmak adına kolları sıvadık ve TORSAB (Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesi) çalışmamızı başlattık. Şuan itibarı ile açılan bir dava sebebi ile beklemede olan TORSAB, hayata geçtiğinde şehrimizin sanayi kapasitesi müthiş bir ivme kazanacak. Yine TORSAB’a entegre olarak, şehrimizde bulunan Asyaport gibi büyük bir potansiyelden azami ölçüde faydalanmak adına, Lojistik Organize Sanayi Bölgesi’ni de Süleymanpaşa’ya kazandırmak istiyoruz. Bunlara ek olarak 2011 yılında Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde oluşturduğumuz Teknopark artı değeri yüksek, son teknoloji ürünlerinin üretimini sağlamak, bu uğurda nitelikli iş gücünü şehrimize kazandırmak adına çok önemli fırsatlar sunuyor.

Forbes’in ortaya koyduğu çalışma ile Tekirdağ’ın geleceğine dair zaten sahip oldukları umutlarına umut kattıklarını belirten Günay, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrin iş adamları ve girişimcilerinin önünü açmak adına attıkları adımlara başta yerel yönetim olmak üzere şehrin tüm kanaat önderlerini destek vermeye çağırdı; €˜Hangi görüşten olursak olalım gelin farklılıklarımızı birer zenginlik bilip, hepimizin ortak yaşam alanı olan Tekirdağ için bir araya gelelim, el birliği, güç birliği yapalım; çocuklarımıza, gelecek nesillere daha yaşanılır bir Tekirdağ bırakmak için gün bir olma, birlik olma günüdür!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.