• Dolar Alış 5.7761TL
  • Dolar Satış 5.7530TL
  • Euro Alış 6.3540TL
  • Euro Satış 6.3286TL
data-ad-format="rectangle"
data-ad-format="rectangle"

Büyükşehir’den Yetiştiricilere Büyük Destek

37 Görüntüleme
data-ad-format="rectangle"

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığınca üç yıldır yürütülmekte olan “Mera İyileştirme ve Yönetimi” ve “Baklagil Yem Bitkilerinin Ekim Alanlarının Genişletilmesi” Projeleri ile ilgili saha kontrol çalışmaları yapıldı.

2015-2017 yılları süresince 61 kırsal mahallenin, 142.768 dekar (Toplam İl Merasının yüzde 43.9’u) mera alanı programa alınıp 80.930 dekarına (Toplam İl Merasının yüzde 24.9’u) 2.096.350 kg 20*20*0 Kompoze gübre atımı gerçekleştirildi. Böylelikle Türkiye genelinde bu kadar kısa sürede böyle büyük bir çalışma yapılarak bir ilke imza atıldı.

Teknik personeller tarafından bu alanlarda yapılan incelemelerde yağışların olumsuz seyretmesine rağmen, beklenilen ot miktarı artışları tespit edilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda, hayvan yetiştiricileri ve vatandaşların projenin meralar üzerindeki etkisinin gözle görülür şekilde değiştiğini, hayvanların meralarda daha verimli vakit geçirdiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Baklagil yem bitkileri tarımının daha geniş alanlarda yapılması için 8900 dekarlık alanda ekilmek üzere 89 ton macar fiği ve yem bezelyesi tohumu, çiftçilerimize karşılıksız olarak dağıtıldı. Yapılan incelemelerde sorunsuz bir şekilde yetiştirilip üretilen bitkiler, hasat edilip balyalanarak depolara kaldırıldı.

Böylelikle hayvancılık maliyetinin çok büyük kısmını oluşturan kaba yemin, maliyetinin düşürülerek miktarın arttırılması adına çok büyük adımlar atılmış oldu. Projelerin önümüzdeki yıllarda da kapsamının genişletilerek devam edeceği açıklandı.

 

1 5

Yorum Yap

Yorumlar

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN