DOLAR 14,1029 0.07%
EURO 15,6876 -0.33%
ALTIN 875,170,35
BITCOIN 614953-2,57%
Tekirdağ

PARÇALI BULUTLU

19:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

AYGUN; “TEKİRDAĞ’DAKİ HAVA KİRLİLİĞİNE ÖNLEM YOK!”

ABONE OL
21 Eylül 2022 14:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI KURUM, TEKİRDAĞ’DA KÖMÜR KULLANIMINA BAĞLI HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNLENMESİ İÇİN NET YANIT VEREMEDİ”

Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da ısınma amaçlı kalitesiz yakıt kullanımının önlenip önlenmeyeceğini, hava kirliliğinin önlemeye dönük Eylem Planı hazırlanıp hazırlanmayacağını, Malkara, Süleymanpaşa, Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde linyit ocaklarının bulunması ve evsel ısınma ile sanayide kullanılan kömür kullanımının yarattığı etkilerin önlenip önlenmeyeceğini sordu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir hedef koyamadı. Kurum, Çevre Kanunu kapsamında denetimler yapıldığını, 103 tesise 9 milyon 101 bin 324 TL idari para cezası uygulandığını, 32 tesisin faaliyetinin durdurulduğunu bildirdi.

Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’daki hava kirliliğine ilişkin kapsamlı bir soru önergesi verdi. Önergeye yanıt veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum; Tekirdağ’da hava kirliliğinin önlenmesine ilişkin vizyon koyamadı. 2872 sayılı Çevre Kanunu’na işaret eden Kurum, mevzuata aykırı tespit edilen kömürlerin piyasadan toplatılıp, il dışına çıkarıldığını kaydetti. Kurum, bu konuda 2021 yılından bugüne kadar 378 çevre denetimi yapıldığını, 32 tesisin faaliyetinin durdurulduğunu belirtti.

Bakan Kurum, sürdürülebilir tüketim ve üretim için çevre dostu uygulamaların arttırılmasını hedeflediklerini savunarak, Temiz Hava Eylem Planlarının 2020-2024 yıllarını kapsayacak şekilde ikinci beş yıllık dönem için hazırlandığını, Tekirdağ için de yürürlükte olduğunu söylemekle yetindi.  Bu planın Tekirdağ için yürürlükte olduğunu vurgulayan Kurum,  “Hava Emisyon Yönetim Portalı, Bakanlığımız sunucularında faaliyette bulunmaktadır. Bu portal aracılığıyla üretilen stratejik hava kalitesi haritaları kullanılarak politikaların etkinleştirilmesi faaliyetleri sürdürülmektedir” dedi.

TEKİRDAĞ İÇİN HEDEF YOK!

Bu yanıtı değerlendiren Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Hava kirliliğini önlemeye dönük tek bir hedef, vizyon konulmamıştır. Mevcut yasa ve yönetmeliklere işaret edilerek, sorularımız geçiştirilmiştir. Tekirdağ, hava kirliliği açısından Türkiye’nin havası en kirli illerindendir. Linyit ocakları sorunu, sanayi ve evsel ısınmada kömür kullanımının yarattığı etkiler büyüktür. Bunlara dönük tek somut bir yanıt verilememiştir” dedi. CHP iktidarında Tekirdağ’ın hava kirliliği sorununu çözeceklerini kaydeden Aygun, “İş başa düşmüştür” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.