DOLAR 14,1029 0.07%
EURO 15,6876 -0.33%
ALTIN 875,170,35
BITCOIN 614953-2,57%
Tekirdağ

PARÇALI BULUTLU

19:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ALTIPARMAK KİRAZI İLE BAHÇE TESİS EDİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA FİDAN DAĞITIMLARI YAPILDI

ABONE OL
13 Ocak 2023 16:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altıparmak kirazı fidanı üreticilere dağıtıldı.

Kiraz fidanı dağıtım törenine Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, kurum müdürleri, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Törende yaptığı konuşmada İl Müdürü Öcal;  “Altıparmak kiraz çeşidinin Şarköy İlçemize özgü sanayi tipi bir çeşit olması sebebiyle bu çeşidin yaygınlaştırılması ve üreticilerimizin ekonomik seviyesini arttırmak amacıyla proje uygulamaya konulmuştur. Bu yıl Şarköy’de 35 dekar alanda bahçe tesisi yapılmıştır. Önümüzdeki yıl da projenin devamı planlanmaktadır. Müdürlük olarak üreticilerimizin daima yanındayız ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla personellerimizle birlikte yoğun olarak çalışmaktayız.” dedi. 

Konuşmaların ardından fidan dağıtımı yapılan üreticilere teknik personeller tarafından kiraz yetiştiriciliği, fidan dikimi, budama vb. konularda bilgilendirme yapıldı.  

Proje kapsamında başlangıç yılı olan 2021 yılında kiraz yetiştiriciliği ve pazarlama konularında bilgi alışverişinde bulunmak üzere Şarköy İlçesinde kiraz yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı mahallelerin muhtarları ile bir toplantı düzenlendi. 

İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları ile Çınarlı, Kirazlı, Hoşköy, Gaziköy,  Mursallı,  Çengelli,  Güzelköy ve Yörgüç muhtarlarının katıldığı toplantıda kiraz yetiştiriciliğindeki önemli sorunlar ile pazarlama konularına değinildi. Kirazda kullanılan anaca göre değişmekle birlikte; kumlu-tınlı topraktan killi-tınlı toprağa kadar birçok toprak tipinde bahçe kurulabildiği fakat toprak pH’sının 6-7 civarında, geçirgen, derin, besin ve organik madde miktarınca zengin olması istendiği belirtildi. Yüksek oranda kireçli, kumlu ve kıraç topraklarda kiraz bahçeleri kurulmaması gerektiği, düzenli ve kaliteli meyve alabilmek için kiraz bahçelerinde sulamanın şart olduğu vurgulandı.

Muhtarlardan gelen talep çerçevesinde Altıparmak kiraz çeşidi ve öne çıkan sofralık çeşitler ile bahçe kurulması ile ilgili çalışmalara başlandı. İlk olarak üretici talepleri alınarak arazi fizibilite çalışmaları yapıldı. Kiraz yetiştiriciliğine uygun anaç seçimi için toprak tahlili amacıyla numune alınarak ve analize tabi tutuldu. Toprak tahlilleri sonucunda anaç seçimi yapıldı. Yoğun olarak kiraz yetiştiriciliğinin özellikle Şarköy İlçesinde Altıparmak kirazı ile üretimin yapılması, bu kirazın sanayi tipi çeşit olması, meyve suyu ve dondurulmuş meyve sektöründe pazar payının olması sebebiyle Altıparmak kirazı ile yetiştirilen bahçelerden kalem alınarak aşı çalışmaları yapıldı.

Proje ile Şarköy’de 32 üreticiye toplam 875 kiraz fidanı ile 35 dekar alanda ayrıca Hayrabolu’da 125 adet sofralık çeşit kiraz fidanı ile 5 dekar alanda kapama kiraz bahçesi tesis edildi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.